Památník Ploština - Tábor Ploština

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Památník Ploština

Památník Ploština


Blížil se pomalu konec 2. Světové války, zatím největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. Nacistické Německo již pomalu ztráceno svoji moc a sílu a bylo již jen otázkou času, kdy bude definitivně poraženo. V temných lesech Vizovických vrchů od listopadu 1944 operovala brigáda partyzánů Jana Žižky, která se různými záškodnickými akcemi snažila podkopat Německé úsilí o prodloužení  moci nad okupovanými českými zeměmi. Jako základnu si tehdy vybrali kopaničářskou  osadu Ploština, která svým odlehlým místem byla naprosto ideální. Několik desítek lidí, co zde žili v obyčejných staveních, svým dobrosrdečným přístupem partyzánům pomáhalo. Nejen že jim dávali jídlo a pití, ale taktéž je ubytovávali ve svých skromných přístřešcích.
Ale ikdyž německá vojenská mašinérie pracovala na pokraji zhroucení a sovětské tanky byly několik desítek kilometrů od Berlína, zlínské Gestapo neustávalo v boji proti partyzánům a osobám, jenž jim pomáhali. A tak když zaplacení konfidenti Oldřich Baťa a František Machů pronikli do partyzánského oddílu na Ploštině a následně veškeré informace o činnosti oddílu i přisluhovačství  místních obyvatel předali zlínskému gestapu, byl na Ploštinou vynesen smutný ortel.
Ve čtvrtek 19.dubna 1945 Ploštinu a široké okolí obklíčili jednotky SS a speciální protipartyzánské jednotky ,,Josef ,,. Neměli smilování s nikým, kdo se jim dostal pod ruku a ani se samotnou obcí. Obyvytele, jenž předtím ještě stihli varovat partyzány o blížících se němcích a Ti pak utekli do lesů v okolí, nejprve vyslýchali, poté zapálili jejich stavení a zaživa je do nich nahnali. Ten den bylo upáleno na Ploštině 24 osob a slehlo všech 10 stavení. Dalších 5 lidí bylo zastřeleno v okolí. Nacistická hrůza pokračovala i v dalších dnech, kdy v nedalekém Prlově bylo zastřeleno, upáleno nebo ubito dalších 18 osob a na Vařákových pasekách, který byly celé vypáleny a smrt zde našli další 4 osoby.počítadlo.abz.cz
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky